• Şimdi Ara :
 • 444 4 484

Pazartesi - Cuma ( 9.00 - 17.00 )  Cumartesi (9.00 - 16.00)

hafta hafta gebelik

Hamilelik

 

Hamilelik sırasında seks yapmak uygun mudur?

 

Gelişen bebeğiniz rahminizdeki amniyotik sıvı ve rahmin güçlü kasları tarafından korunur. Erken doğum veya plasenta problemleri gibi komplikasyonlarınız olmadığı sürece cinsel aktivite bebeğinizi etkilemez. Bununla birlikte, hamilelik, cinsel istek seviyenizde değişikliklere neden olabilir.

 

Hamilelik sırasında seks düşük yapabilir mi?

 

Hamilelik sırasında seks yapmak düşük yapmaya neden olmaz. Çoğu düşük, fetüs normal şekilde gelişmediği için ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında en iyi cinsel pozisyonlar nelerdir?

 

Rahat olduğunuz sürece, cinsel pozisyonların çoğu hamilelik sırasında olağandır. Hamileliğiniz ilerledikçe neyin en iyi olduğunu bulmaya çalışın. 

Prezervatif gerekli mi?

 

Hamilelik sırasında cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun olması, sizin ve bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Eşinizin aktif veya yakın zamanda teşhis edilmiş cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu varsa, tüm ilişki formlarından (vajinal, oral ve anal) kaçının.

Aşağıdaki durumlarda prezervatif kullanın:

 
 • Partneriniz tek eşli değilse
 • Hamilelik sırasında yeni bir partnerle seks yapmayı seçerseniz

İlişkiden kaçınılması gereken zamanlar var mı?

 

Meme uyarımı, kadın orgazmları ve prostaglandinler adı verilen semendeki bazı hormonlar uterus kasılmalarına neden olabilir.

Sağlık uzmanınız aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmayı önerebilir:

 • Vajinal kanamanız var
 • Amniyotik sıvı sızdırıyorsunuz
 • Serviksiniz erken açılmaya başlıyor ise (servikal yetersizlik)
 • Plasenta, servikal açıklığınızı kısmen veya tamamen kaplıyorsa (plasenta previa)
 • Erken doğum veya erken doğum geçmişiniz varsa ilişkiden kaçının.
 

Hamilelik sırasında sağlıklı bir diyet yemek, kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Sonuçta, yediğiniz yiyecekler bebeğinizin ana beslenme kaynağıdır. Bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini desteklemek için beslenmenize dikkat edin.

Tahıllar

 

Tahıllar vücudunuzun ana enerji kaynağı olan esansiyel karbonhidratları sağlar. Birçok tam tahıllı ve zenginleştirilmiş ürün ayrıca lif, demir, B vitaminleri ve çeşitli mineraller içerir. Takviyeli ekmek ve tahıl, yeterli folik asit almanıza yardımcı olabilir.

Ne yenir: Her gün tahıllarınızın en az yarısının tam tahıl olduğundan emin olun. Günün tahıllarının çoğunu kahvaltıda bir kase güçlendirilmiş tahıl, iki dilim kepekli ekmek ile yapılan öğle yemeği sandviçi ve akşam yemeği için tam buğdaylı makarna ile alabilirsiniz.

 

Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzeler hamilelik beslenmesinin kritik bileşenleridir, çünkü çeşitli vitaminler ve mineraller ve sindirime yardımcı olmak için lif sağlarlar. Birçok meyve ve sebzede bulunan C vitamini, demiri emmenize yardımcı olur. Koyu yeşil sebzeler A vitamini, demir ve folat içerir.

Meyve suyu da önemlidir, ancak çok fazla meyve suyunun istenmeyen kilo alımına yol açabileceğini unutmayın.

Et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve fasulye

 

Bu gruptaki yiyeceklerin bol miktarda proteinin yanı sıra B vitaminleri ve demirleri vardır. Protein bebeğinizin büyümesi için çok önemlidir.

Süt Ürünleri

 

Süt ürünlerindeki kalsiyum  bebeğinizin kemiklerini ve dişlerini oluşturmaya yardımcı olur. Süt ürünlerinde ayrıca D vitamini ve protein bulunur. Günde 2 bardak hedefleyin.

Su

 

Su, yediğiniz yiyeceklerden bebeğinize besin taşır. Ayrıca kabızlık, hemoroid, aşırı şişme ve idrar yolu veya mesane enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında günde yaklaşık 10 bardak (2.4 litre) sıvı alın. Su, meyve suları, kahve, çay ve alkolsüz içeceklerin hepsi günlük sıvı ihtiyaçlarınıza katkıda bulunur. Bununla birlikte, bazı içeceklerin şekerin yüksek olduğunu ve çok fazla kilo almaya neden olabileceğini unutmayın.

 

Katı ve sıvı yağlar

 

Fındık, zeytin veya avokado gibi sağlıklı yağları olan yiyecekleri seçin. Salata sosunuz olarak yağ ve sirke kullanın. -

 

Takviyeler hakkında soru

 

Sağlıklı bir diyete sahip kadınlar bile temel besinleri kaçırabilir. Günlük prenatal vitamin almak herhangi bir boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir. Sıkı bir vejetaryen diyet uygularsanız, bariatrik cerrahi geçirmişseniz veya diyabet gibi kronik sağlık durumlarınız varsa doktorunuz özel takviyeler önerebilir. Hamilelik sırasında yeni vitamin veya takviyeler almadan önce daima doktorunuza danışın.

 

Rahatlama için 7 ipucu

 

Hamilelik sırasında sırt ağrısı yaygın bir şikayettir - ve şaşırtıcı değildir. Kilo alıyorsunuz, ağırlık merkeziniz değişiyor ve hormonlarınız pelvisinizin eklemlerindeki bağları gevşetiyor. Bununla birlikte, genellikle hamilelik sırasında sırt ağrısını önleyebilir veya hafifletebilirsiniz. 

 

1. İyi bir duruş uygulayın

 

Bebeğiniz büyüdükçe, ağırlık merkeziniz öne doğru kayar. Öne düşmekten kaçınmak için, sırtınızı yaslayarak kaslarınızı zorlayabilir ve hamilelik sırasında sırt ağrısına katkıda bulunabilirsiniz. Bu iyi duruş ilkelerini aklınızda bulundurun:

 • Düz ve uzun ayakta durun.
 • Göğsünüzü yüksek tutun.
 • Omuzlarınızı geri ve rahat tutun.
 • Dizlerinizi kilitlemeyin.
 

Durduğunuzda, en iyi destek için rahatça geniş bir duruş kullanın. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa, bir ayağınızı düşük basamaklı bir taburede dinlendirin - ve sık aralar verin.

İyi duruş aynı zamanda dikkatli oturmak anlamına gelir. Sırtınızı destekleyen bir sandalye seçin veya belinizin arkasına küçük bir yastık yerleştirin.

2. Doğru ayakkabı

 

İyi kemer desteği olan alçak topuklu - düz değil - ayakkabı giyin. Dengenizi daha da ileriye kaydırabilecek ve düşmenize neden olabilecek yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.

 

3. Düzgün kaldırın

 

Küçük bir nesneyi kaldırırken, çömelin ve bacaklarınızla kaldırın. Belinizi bükmeyin veya sırtınızla kaldırmayın. Sınırlarınızı bilmek de önemlidir. İhtiyacınız olursa yardım isteyin.

4. Yan uyku

 

Sırt üstü değil, yan yatarak uyuyun. Dizlerden birini veya her ikisini bükün. Eğilmiş dizleriniz arasında, karnınızın altında ve sırtınızın arkasında hamilelik veya destek yastıkları kullanmayı düşünün.

5. Isı, soğuk veya masajı deneyin

 

Etkinliklerini destekleyen kanıtlar sınırlı olmakla birlikte, masaj veya sırtınıza bir ısıtma yastığı veya buz torbası uygulanması yardımcı olabilir.

6. Günlük rutininize fiziksel aktivite ekleyin

 

Düzenli fiziksel aktivite sırtınızı güçlü tutabilir ve hamilelik sırasında sırt ağrısını hafifletebilir. Doktorunuzun onayıyla yürüme veya yüzme gibi nazik aktiviteleri deneyin. Bir fizyoterapist de size yardımcı olabilecek uzanımları ve egzersizleri gösterebilir.

 

Doktorunuza ne zaman danışacağınızı bilin

 

Hamilelik sırasında şiddetli sırt ağrınız veya iki haftadan fazla süren sırt ağrınız varsa, doktorunuzla konuşun. Ağrı kesizi gibi ilaçları önerebilir.

Hamilelik sırasında sırt ağrısının erken doğum eylemi veya idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabileceğini unutmayın. Hamilelik sırasında, vajinal kanama, ateş veya idrara çıkma sırasında yanma eşlik eden sırt ağrınız varsa, derhal doktorunuza başvurun.

Genel bakış

Gestasyonel diyabet, hamilelik sırasında (gebelik) ilk kez teşhis edilen diyabettir. Diğer diyabet türleri gibi, gestasyonel diyabet de hücrelerinizin şeker (glikoz) kullanım şeklini etkiler. Gestasyonel diyabet, hamileliğinizi ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilecek yüksek kan şekerine neden olur.

 

Herhangi bir hamilelik komplikasyonu söz konusu olsa da anne adaylarının sağlıklı yiyecekler yiyerek, egzersiz yaparak ve gerekirse ilaç alarak gestasyonel diyabetin kontrolüne yardımcı olabilirsiniz. Kan şekerini kontrol etmek sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutabilir ve zor bir doğum yapılmasını önleyebilir.

Gestasyonel diyabetli kadınlarda kan şekeri genellikle doğumdan hemen sonra normale döner. Ancak gestasyonel diyabetiniz varsa, tip 2 diyabet riskiniz daha yüksektir. Kan şekerindeki değişiklikler için doğum sonrası da test edilmeniz gerekir.

 

Belirtiler

Çoğu kadın için, gestasyonel diyabet belirgin belirti veya semptomlara neden olmaz. Artan susuzluk ve daha sık idrara çıkma olası semptomlardır.

Ne zaman doktora görünmeli

Mümkünse, erken hamile kalmaya çalışmayı düşündüğünüzde sağlık hizmetlerinden yararlanın - böylece doktorunuz genel sağlık durumunuzla birlikte gestasyonel diyabet riskinizi kontrol edebilir. Hamileyken, doktorunuz doğum öncesi bakımınızın bir parçası olarak sizi gestasyonel diyabet için kontrol edecektir.

Gestasyonel diyabet geliştirirseniz, daha sık kontrol yaptırmanız gerekebilir. Bunlar, doktorunuzun kan şekeri düzeyinizi ve bebeğinizin sağlığını izleyeceği hamileliğin son üç ayında meydana gelmesi muhtemeldir.

 

Nedenler

Gestasyonel diyabetin kesin nedenleri bilinmemektedir. Hamilelikten önce aşırı kilo sıklıkla rol oynar. Genetik yatkınlık ta sık görülen nedenler arasındadır.

Normal olarak, çeşitli hormonlar kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için çalışır. Ancak hamilelik sırasında hormon seviyeleri değişir ve vücudunuzun kan şekerini verimli bir şekilde işlemesini zorlaştırır. Bu kan şekerinizi yükseltir.

Risk faktörleri

Bazı kadınların gestasyonel diyabet riski daha yüksektir. Gestasyonel diyabet için risk faktörleri şunları içerir:

 • Aşırı kilo ve obezite.
 • Fiziksel aktivite eksikliği.
 • Önceki gestasyonel diyabet veya prediyabet.
 • Polikistik over sendromu.
 • 1. derece yakınlarında var olan diyabet.
 • İri bebek doğurma öyküsü olanlar.
 • Beyaz ırk  gestasyonel diyabet geliştirme riski daha yüksektir.

Komplikasyonlar

Dikkatle yönetilmeyen gestasyonel diyabet, yüksek kan şekeri düzeylerine yol açabilir. Yüksek kan şekeri, doğum için sezaryene ihtiyaç duyma olasılığını artırır. Sizin ve bebeğiniz için sorunlara neden olabilir.

Bebeğinizi etkileyebilecek komplikasyonlar

Gestasyonel diyabetiniz varsa, bebeğiniz aşağıdakiler için yüksek risk altında olabilir:

 • Aşırı doğum ağırlığı. Annelerde normal kan şekerinden daha yüksek olması bebeklerinin çok büyük büyümesine neden olabilir. Çok büyük bebeklerin doğum kanalında sıkışmaları, doğum yaralanmaları veya sezaryenle doğum yapmaları daha olasıdır.
 • Erken (erken) doğum. Yüksek kan şekeri, kadınların doğum tarihinden önce erken doğum ve doğum riskini artırabilir. Ya da bebek büyük olduğu için erken doğum önerilebilir.
 • Ciddi nefes alma zorlukları. Gestasyonel diyabetli annelerden erken doğan bebekler, solunum güçlüğü sendromu yaşayabilir - bu, nefes almayı zorlaştıran bir durumdur.
 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi). Bazen gestasyonel diyabetli annelerin bebekleri doğumdan kısa bir süre sonra düşük kan şekerine (hipoglisemi) sahiptir. Şiddetli hipoglisemi atakları bebekte nöbetlere neden olabilir. Hızlı beslenme ve bazen intravenöz glikoz çözeltisi bebeğin kan şekeri seviyesini normale döndürebilir.
 • Obezite ve tip 2 diyabet yaşamın ilerleyen dönemlerinde. Gestasyonel diyabetli annelerin bebeklerinin daha sonraki yaşamlarında obezite ve tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir.
 • Ölü doğum. Tedavi edilmeyen gestasyonel diyabet, bebeğin doğumdan önce veya kısa bir süre sonra ölümüne neden olabilir.

Sizi etkileyebilecek komplikasyonlar

Gestasyonel diyabet varlığında aşağıdaki durumlar için de riskiniz artabilir:

 • Yüksek tansiyon ve preeklampsi. Gestasyonel diyabet, yüksek tansiyon riskinin yanı sıra preeklampsi riskini artırır - yüksek kan basıncına ve hem annenin hem de bebeğin hayatını tehdit edebilecek diğer semptomlara neden olan ciddi bir hamilelik komplikasyonu.
 • Sezaryen doğum olması. Gestasyonel diyabetiniz varsa sezaryen doğum olması daha olasıdır.
 • Gelecekteki diyabet. Gestasyonel diyabetiniz varsa, gelecekteki bir hamilelik sırasında tekrarlaması olasıdır. Yaşlandıkça daha yüksek tip 2 diyabet riskiniz vardır.

Önlem

Gestasyonel diyabetin önlenmesi konusunda hiçbir garanti yoktur - ancak hamilelikten önce ne kadar sağlıklı alışkanlık edinebiliyorsanız, o kadar iyidir. Gestasyonel diyabetiniz varsa, bu sağlıklı seçimler gelecekteki gebeliklerde tekrar yaşama veya gelecekte tip 2 diyabet geliştirme riskinizi de azaltabilir.

 • Sağlıklı yiyecekler yemek. Lif bakımından yüksek, yağ ve kalorisi düşük yiyecekleri seçin. Meyve, sebze ve kepekli tahıllara odaklanın. Tat veya beslenmeden ödün vermeden hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için çaba gösterin. Porsiyon boyutlarını izleyin.
 • Aktif olmak. Hamilelik öncesi ve sırasında egzersiz yapmak, gestasyonel diyabet geliştirmekten korunmanıza yardımcı olabilir. Haftanın çoğu gününde 30 dakikalık orta dereceli aktiviteyi hedefleyin. Günlük yürüyüş yapın. Pilates yapıp, yüzmeye gidebilirsiniz. 
 • Hamileliğe sağlıklı bir kiloda başlayın. Hamile kalmayı planlıyorsanız, önceden fazla kilo vermek daha sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olabilir. Daha fazla sebze ve meyve yeme gibi hamilelikte size yardımcı olabilecek yeme alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler yapmaya odaklanın.
 • Önerilenden daha fazla kilo almayın. Hamilelik sırasında kilo almak normal ve sağlıklıdır. Ancak çok hızlı kilo almak, gestasyonel diyabet riskinizi artırabilir. Doktorunuza makul miktarda kilo alımının sizin için ne olduğunu sorun.

ADRES

Kültür Sok. E5 Yolu No:1 Bahçelievler / İstanbul

Telefon Numarası

Tel: 444 4 484

E-Posta

bilgi@drgonulcimen.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma 8.30 -17.30 Cumartesi 8.30- 16.00

drgonulcimen.com,

1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Medical park bahçelievler hastanesi kadın doğum doktorları, İstanbul avrupa yakası, hizmet bölgesi olarak bahçelievler ilçesi, yayla, yenibosna, şirinevler, kocasinan ve bakırköy ilçesi , ataköy, basınköy, florya, yeşilköy, yeşilyurt semtlerine yakındır.